Kto rozliczy VAT od zaimportowanych towarów w przypadku zbycia ZCP
Podatnik, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część i nadal je prowadzi, może korzystać w rozliczeniach podatku od towarów i usług z uprawnień służących zbywcy tego przedsiębiorstwa lub ZCP.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2023 r. (0114-KDIP1-2.4012. 104.2023.1.JO).
Spółki z siedzibami w Wielkiej Brytanii (spółka zbywająca ZCP i spółka nabywająca ZCP) wystąpiły z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji przepisów podatkowych do dyrektora KIS w zakresie podatku od towarów i usług. Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest spółka zbywająca ZCP zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny. Jej głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. W ramach prowadzonej w grupie reorganizacji, 1 marca 2022 r. (dzień transferu) polska spółka zawarła umowę sprzedaży ZCP ze spółką będącą członkiem tej samej grupy kapitałowej. Nabywca ZCP jest również zarejestrowany na potrzeby rozliczeń VAT w Polsce. Przedmiotem sprzedaży był zespół aktywów, które spółka zbywająca ZCP wykorzystywała do projektowania, produkcji oraz dystrybucji produktów określonej linii. W wyniku transakcji nabywca ZCP wstąpił w określone prawa i obowiązki sprzedawcy ZCP, m.in. wynikające z umów handlowych zawartych przed dniem transferu. Spółka nabyła ZCP w celu kontynuacji działalności prowadzonej przez zbywcę ZCP. Zawarta umowa zakładała cesję na rzecz nabywcy ZCP korzyści wynikających z umów, które sprzedawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta